Ona je hrvatska atletičarka i rekorderka u bacanju kladiva. Njeno je ime nebrojeno puta odzvanjalo na svjetskim i europskim prvenstvima, a predstavljala je Hrvatsku čak i na olimpijadi. Uvijek nasmijana i vedra, sposobna i organizirana. Juri sto na sat, a može sve. Dame i gospodo: Ivana Brkljačić!
S “letećom Ivanom” intervju sam dogovarala dva dana. Ne zato što ne želi, nego zato što je hodajuća obveza. Ipak sam ju ukrala svakodnevici vezanoj za organizaciju Erste plave lige koja se, osmu godinu zaredom, održava u čak devet gradova - nositelja kvalifikacija.
Najbolji će dvojac (ovo već znate) iz svake discipline (i svakog razreda) imati čast i priliku nastupiti na velikom finalu u Zagrebu (15. rujna 2020.) u sklopu Hanžekovićevog memorijala.
Pa krenimo!
Ivana, ti si voditelj projekta Erste plava liga, a ujedno si i sportski direktor Hanžeka. Kako je uopće došlo do ideje osnivanja tog (sada već) najmasovnijeg dječjeg natjecanja u Hrvatskoj?
Da, htjela sam osmisliti jedan projekt za djecu zato jer sam, na neki način, htjela vratiti doprinos atletici jer znam koliko je to meni značilo kada sam bila dijete i kad sam se ukljuila u atletiku. Sve ovo radim iz čiste ljubavi prema sportu.
Kako je Liga dobila prefiks Erste? Kako je došlo do ove suradnje, podrške i sponzorstva?
Erste banka je prepoznala ovaj projekt kao nešto što se uklapa u vrijednosti njihove kompanije. Kad sam tražila potporu da netko prati ligu, Erste banka je to odmah prepoznala i uključili su se Erste banka Erste plavi mirovinski fond.
Je li bilo sličnih natjecanja dok si ti bila mala, kao djeca koju sada gledamo na EPL-u?
Da, imali smo školska natjecanja – ključna natjecanja gdje se djeca prepoznaju i uopće požele biti uključena u sport i možda je to najbolji način za prezentirati jedan sport.
Tako si i ti počela trenirati atletiku ili?
Da, isto sam išla na školska natjecanja. Tako je zapravo i većina sportaša počela trenirati, ja mislim. Otišla sam na jedno školsko natjecanje i….I napravila čuda!
Koliko traje priprema za jednu Erste plavu ligu – od kvalifikacija do finala? Ipak je preko 26.000 djece dosad projurilo kroz nju…
Mi na tom projektu radimo cijelu godinu zato što radimo niz drugih aktivnosti, edukacija i radionica.
Promičemo “60 minuta kreni”, projekt baziran na znanstvenom istraživanju o značaju i potrebi svakodnevne fizičke aktivnosti kod djece u razvojnoj fazi života, ali pod nadzorom. Ne parkić, igranje i slično, nego konkretna sportska aktivnost tako da radimo i na tome. Aktivni smo cijele godine!
Poznaješ li osobno sve ambasadore Erste plave lige? Kako si ih birala na tako časnu funkciju? I naš Ivan Horvat
je među njima…
Kako ne, poznajem ih sve. To su sve vrhunski hrvatski atletičari koji su prepoznali ovaj projekt i daju mu podršku. Birala sam ih po regijama gdje imamo Ligu te prepoznatljivosti i rezultatima.
Dok gledam ove ambasadore, sve velika sportska imena, ne mogu se ne osvrnuti na tebe. Podsjeti nas o svojim najvećim uspjesima.
Finale Svjetskog prvenstva, finale Olimpijskih igara, drugo mjesto finala Svjetskog atletskog kupa u Stuttgartu, Svjetsko juniorsko prvenstvo, tu su bila dva zlata, i jedno europsko zlato… to je uglavnom to!
E da, Zimsko bacačko prvenstvo u Mersinu, prvo mjesto – to je to!
Jesi li bila tremaš?
Ma nisam, ali imala sam neka loša natjecanja pa je možda ostao takav dojam (nije!) jer se pamte, naravno, i porazi. No mislim da sam imala puno više dobrih natjecanja.
Što te je istinski motiviralo? Pobjeda ili?
Pa naravno, mislim da ne postoji sportaš kojeg motivira išta drugo. Taj se ne treba ni baviti sportom.
Jesi li ima nešto što te je pratilo kroz natjecanja za sreću?
Imala sam iz Lourdesa. Tata mi je donio jednu sličicu tako da sam ju uvijek nosila.
Kad spomenusmo sreću, da se vratimo našoj najdražoj Ligi! Rasplesani medo, maskota EPL-a, prisutan je u svim kvalifikacijskim gradovima. Bude li smiješnih situacija s njim?
U Osijeku su ga djeca toliko grlila da su ga srušili na pod… Izgubio je tlo pod nogama – doslovno!
Mislim da medo sve to ponekad i namjerno radi za zabavi dječicu oko sebe. On je tu da bi se djeca veselila i slikala s njim tako da uvijek imamo neke zanimljivosti.
Jeste li na trenutak pomislili da se ove godine, zbog pandemije, neće održati Liga?
Da, naravno da smo se uplašili da se neće održati, ali razveselilo nas je kad smo vidjeli da sve lagano dolazi u normalu. Već smo imali planove što ćemo u slučaju da se Liga ipak ne održi. Imali smo brojne ideje kako djecu držati aktivnima i motiviranima.
S kojim se promjenama susrećemo u ovogodišnjem izdanju?
Ove godine imamo u finalu štafete. Po prvi put imamo kvalifikacije u Kninu i Čakovcu. Širimo se.
Kad smo kod novina, mi u Osijeku nagrađujemo i navijače diplomom za naaajvijanje. Radi li još neki grad nešto dodatno?
Moram priznati da ste vi Osječani poprilično kreativni i to nas veseli, što se svaki grad nadopunjava, no Osijek je posebno poznat po tome da krećete s novitetima koje onda polako i drugi prihvaćaju. Osijek je bio i jedan od kreatora Lige te imamo veliku podršku u razvoju te u daljnjoj suradnji planiramo još više razvijati samu Ligu da bude još zanimljivije.
Od nedavno imamo i novu EPL himnu. Tko piše pjesme i kako dolazi do suradnje?
Zadnju pjesmu nam je radio Baby Dooks. Mi smo tražili nekoga tko bi nam se uklapao u tu priču. htjeli smo nešto moderno, nešto djeci prihvatljivo i tu je Baby Dooks odradio fantastičan posao, napisao i snimio. Njegov sin čak sudjeluje, odnosno jedan glas iz pjesme pripada njemu.
Evo i pjesme – štrebajte za sutra:
Za kraj: tvoja poruka za Osječane, sve male, a velike natjecatelje uoči sutrašnjih kvalifikacija!
Bavite se sportom! Dođite sutra u što većem broju, zabavite se i vidimo se na finalu u Zagrebu!
Hvala Ivani na izdvojenom vremenu, a vi sada nemate “ispričnicu” da ne dođete:
bit će super, bit će ludo, bit će svi – čekamo te, dođi i ti!
Opće informacije: https://akslavonija-zito.hr/erste-plava-liga-osijek/
Tekst: Ines Čuljat Santrić
Fotografije: privatna arhiva, arhiva Nacional, press Dnevno.hr